0 0
Read Time:3 Minute, 0 Second

У малој сали Коларчеве задужбине у Београду (30.10.2018.) одржано је предавање нашег угледног економисте Небојше Катића. Током предавања, Катић је говорио о мистерији новца – ко заправо и како, креира новац:

„Нигде се лудост система не види тако јасно, него у кредитирању државе. Пазите, држава је дала монопол банкама да креирају новац из ваздуха, а банке су узеле новац из ваздуха па кредитирају државу и то уз камату. Па им чак повремено кажу, не, не, ви држава сте много неваљали, много ви нама нешто овде трошите. Наравно, када оду под стечај (банке) онда се врате истој тој држави и траже новац да би били спашени.

Поставља се питање,зашто је то држава дозволила, зашто државу не кредитира Централна банка? Зашто банке из „сопствене примарне емисије“ кредитирају државу, а држава из своје примарне емисије не сме да кредитира банке?“

Током предавања, Небојша Катић осврнуо се и на ситуацију у Србији:

„Погледајте шта се у Србији догађа. Највећи раст кредита се реализује код кеш кредита. Кеш кредити данас, који су одобрени грађанима, маса кеш кредита, је већа, не само од стамбених кредита, већ је и већа од инвестиционих кредита у привреди. Најцрње што држава може да уради, то је да кредитира на такав начин грађане. Јер дајући новац грађанима, а не дајући привреди, ви повећавате тражњу, а да понуда, дакле оно што привредник треба да понуди, немате. (У том случају) имате само два могућа ефекта.  Или ће цена расти, или ће дефицит трговински расти. У Србији у последњих три-четири године није дошло до инфлације, само зато, што је куповна моћ, кроз смањивање пензија и плата у јавном сектору, тако сузбијена да нисте имали инфлацију. Видећете, врло брзо, да ће у Србији почети да расте и инфлација , а трговниски дефицит већ расте. Када банкама препуштате да одлуче, шта је то што оне хоће да раде (кредитирају) добићете једну тако накарадно финансијску структуру.“

Такође, током излагања, Катић је говорио и о алтернативама и начинима како се може изаћи из овог економског кошмара:

„Постоји начин да се то спречи, многе су га државе радиле, радила га је успут и она „зла“ социјалистичка Југославија – а то је кредитна контрола и усмеравање. Ово можете спречити тако што ће Народна банка у сарадњи са Министарством финансија написати овако, драге банке, од 100% кредита које одобравате, само 10% може ићи на кредитирање грађана, 70% морате дати за инвестиције, а 20% за обртна средства. То су радиле све развијене земље, то раде све земље у развоју које су од себе нешто направиле. То се у Србији не ради, само зато, што када бих овако нешто изговорио на некаквом великом скупу, онда би скочили неки професори и рекли да је то мешање у тржишне процесе! Не можете ви то тако радити када имамо тржиште!

У оваквом (економском) концепту, штедња је „страшно важна“ , јер је штедња је та која је лимит инвестицијама. Пошто је ваша штедња мала, говорим о Србији, ви је морате позајмити од некога, е ту ће вам странци позајмити тобоже своју штедњу. Њихова штедња не постоји, они су креирали новац из ваздуха па су затим дали вама. Они вам кажу, немојте ви да штампате новац, ми ћемо то за вас да радимо. Невоља је у томе када узмете тај новац, они вас девизно задужују. Ви ћете тај девизни кредит морати да вратите или у робама или у услугама, или у новом кредитном задуживању. Ово треће заправо је судбина. Та дужничка омча ће стално расти, биће стално затезана и из ње се више нећете извући. „

 

Саму трибину снимила је екипа емисије „Гноса„. Аутор и водитељ: Лука Баљ.

 

Уредник Administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Поделите
Previous post Културни рат – српско искуство | Осматрачница
Next post Сумрак Запада и популарна култура | Трибина

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Небојша Катић – Мистерија новца, ко заиста креира новац

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *